Kategorie
Bez kategorii

Jak urządzić jadalnię?

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, o ile oczywiście mamy na nią miejsce. Najczęściej aranżujemy ją w domach jednorodzinnych oraz w dużych mieszkaniach. W przypadku dwóch pokojów w bloku raczej trudno bowiem byłoby wydzielić osobne pomieszczenie przeznaczone do spożywania posiłków. W trakcie urządzania jadalni warto zadbać o to, by łączyła w sobie elegancję i estetykę z wysoką funkcjonalnością i komfortem użytkowania.

Jadalnia w domu z pewnością jest pomieszczeniem reprezentacyjnym. Służy bowiem nie tylko domownikom podczas codziennych posiłków, ale również jest wykorzystywana do przyjmowania gości czy organizowania większych uroczystości. Powinniśmy więc zadbać, by było to wnętrze elegancko urządzone, komfortowe, a jednocześnie dopasowane pod względem stylistyki do innych pomieszczeń. Jest to ważne szczególnie w tych wnętrzach, w których jadalnia jest funkcjonalnie i architektonicznie połączona z kuchnią albo salonem. Wszystkie wnętrza powinny być spójne i tworzyć harmonijną całość.

Wnętrze dopasowane do potrzeb

Zanim zabierzemy się za kupowanie mebli do jadalni, kompletowanie zastawy stołowej i wszelkich elementów dekoracyjnych, musimy na chwilę zatrzymać się i zastanowić się nad naszymi indywidualnymi potrzebami. Zdjęcia efektownych jadalni w katalogach wnętrzarskich mogą bowiem być naprawdę inspirujące, ale nie zawsze da się takie samo umeblowanie przenieść na grunt naszego mieszkania. Nie wszystkie meble, które na zdjęciach zachwycają wyglądem, będą też równie zachwycać funkcjonalnością.

W czasie urządzania jadalni musimy wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby, codzienne zwyczaje oraz liczbę domowników. Zastanówmy się, jak często przyjmujemy gości, czy codziennie siadamy całą rodziną do stołu, a także czy wśród domowników są małe dzieci. Nie ma bowiem większego sensu urządzanie dużej jadalni na sześć czy osiem osób, jeśli w mieszkaniu mieszkają tylko dwie osoby, w dodatku niezbyt chętne do przyjmowania gości i gotowania dla całej rodziny. Jadalnia spełnia swoje funkcje jedynie wtedy, gdy jest codziennie użytkowana. Może się bowiem okazać, że zaaranżujemy wnętrze, zajmiemy przestrzeń w domu, a będziemy z niej korzystać jedynie sporadycznie.

Mocny i solidny stół jadalniany

Sercem każdej jadalni jest niewątpliwie duży, rozłożysty stół, przy którym gromadzą się domownicy podczas codziennych posiłków i ich goście w czasie większych uroczystości. Wybierając stół, warto zwracać uwagę na jego stylistykę. Do wnętrz urządzonych klasycznie świetnie pasują drewniane, solidnie wykonane stoły z grubymi nogami. We wnętrzach minimalistycznych stół powinien być nieco lżejszy w wyglądzie, aby nadmiernie nie przytłaczał wnętrza. Do jadalni najczęściej wybieramy stoły wykonane z litego drewna. Są najmocniejsze i zdecydowanie bardziej długowieczne od mebli wykonanych z płyt czy innych słabszych materiałów.

Dobry stół do jadalni powinien być odpowiedniej wysokości, aby zapewniać wygodę w czasie spożywania posiłków. Jeśli blat będzie zbyt wysoko, nie będzie komfortowy w czasie jedzenia. Podobnie jest w przypadku niskich blatów, które bardziej sprawdzają się w przypadku mniejszych stolików w salonie. Jeśli na co dzień z jadalni korzystają dwie czy trzy osoby, a większe uroczystości zdarzają się jedynie kilka razy do roku, dobrym rozwiązaniem może być kupno stołu z możliwością rozkładania i powiększania powierzchni blatu. Dzięki temu na co dzień będzie można korzystać z mniejszej opcji, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a od święta będzie można stół rozłożyć.

Wygodne krzesła jadalniane

Gdy zdecydujemy już o wyborze stołu, kolejną kwestią jest wybór krzeseł. Najlepiej, aby był to komplet, dzięki czemu cała aranżacja będzie stanowiła kompozycyjną całość. Krzesła powinny być stylistycznie dopasowane do stołu, być wygodne, funkcjonalne, łatwe do przestawienia. Wybierając stół i krzesła musimy brać pod uwagę to, ile miejsca mamy w jadalni. Na tej podstawie możemy zdecydować, czy możemy sobie pozwolić na rozłożyste i duże meble, czy trzeba będzie pozostać przy minimalizmie i meblach, które nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Oświetlenie nad stołem

W jadalni oświetlenie ma szczególne znaczenie. Lampy muszą bowiem zapewniać właściwą ilość światła wszystkiemu, co znajduje się na stole. Sprawdzonym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy nie na środku sufitu, ale bezpośrednio nad stołem. Lampa powinna mieć taki żyrandol, który daje mocny snop światła na stół, ale jednocześnie nie oślepia osób znajdujących się przy nim. Lampa wisząca nie może też znajdować się tuż nad samym stołem, gdyż będzie utrudniała sięganie po potrawy i będzie po prostu niepraktyczna.

źródło: delfrom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *