Do właściwego funkcjonowania naszego organizmu niezbędna jest odpowiednia ilość witamin i składników odżywczych. Wśród nich duże znaczenie ma chociażby magnez. Odpowiada on za właściwy przebieg wielu procesów, a jego długotrwałe niedobory mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się temu składnikowi i dowiedzieć się, w jakich produktach znajduje się najwięcej magnezu.
Magnez – dlaczego jest dla nas tak ważny?
Rola magnezu w organizmie człowieka jest niebagatelna. Można o tym przekonać się po zapoznaniu się z efektami zdrowotnymi, jakie wynikają z odpowiedniego poziomu magnezu. Rozpocząć należy od tego, że magnez dodaje nam energii do działania, a także poprawia działanie mózgu, przez co polepsza się nasza koncentracja i zdolność nauki. Dzięki magnezowi poprawia się działanie układu trawiennego i nerwowego, jak również uregulowane zostaje napięcie mięśniowe. Gdy poziom magnezu w organizmie jest zgodny z zaleceniami stajemy się spokojniejsi, zmniejsza się ryzyko wystąpienia cukrzycy, układ odpornościowy zostaje wzmocniony, a bóle miesiączkowe zostają złagodzone.
Co potęguje występowanie niedoborów magnezu?
Bardzo często kłopoty z brakiem odpowiedniej ilości magnezu w organizmie związane są z nieodpowiednią dietą oraz nadmiernym spożywaniem kawy i herbaty. Tego rodzaju problemy są częste także w przypadku osób, które zbyt często sięgają po napoje alkoholowe. Duży wpływ na wystąpienie niedoborów magnezu może mieć także spożywanie niektórych leków – uspokajających, przeczyszczających oraz tabletek antykoncepcyjnych. Kłopoty z niedoborem magnezu mogą wystąpić u nas także wtedy, gdy przez długi czas stosujemy dietę odchudzającą złożoną z ograniczonego kręgu produktów spożywczych. Mogą do tego przyczyniać się także niektóre choroby. Z tego punktu widzenia największe znaczenie mają choroby nerek i jelit oraz alergie pokarmowe oraz związane z nimi wymioty oraz biegunki.
Jakie są objawy niedoboru magnezu?
Niedobory magnezu mogą przejawiać się na różny sposób. Najczęściej świadczą o tym objawy takie jak: bolesne skurcze nóg, drgania powiek, mrowienie w kończynach, odrętwienie rąk i nóg, próchnica zębów, kłopoty z koncentracją, obniżenie funkcji poznawczych, rozdrażnienie, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia depresyjne, zawroty i bóle głowy oraz zaburzenia snu. Są jednak osoby, które są najbardziej narażone na problemy związane z niedoborami magnezu. Do tej grupy należą: kobiety w ciąży, panie w okresie menopauzy, osoby pracujące umysłowo, uczniowie i studenci, a także osoby narażone na duży stres.
Magnez – jak zwiększyć jego ilość w diecie?
Jednak niedobory magnezu można skutecznie usunąć dzięki wprowadzeniu odpowiednich zmian w swojej dotychczasowej diecie. W tym celu niezbędne jest zwrócenie uwagi na kilka produktów spożywczych, które zawierają w sobie dużą ilość tego składnika. Są to na przykład: pestki dyni, kakao, orzechy brazylijskie, migdały, kasza gryczana, soja, gorzka czekolada, orzechy laskowe, płatki owsiane, ciecierzyca, szczaw, orzechy włoskie oraz szpinak.
Podsumowanie
Oczywiście najwięcej zalet przynosi przyjmowanie magnezu w naturalnej formie, a więc wraz ze spożywanymi produktami. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy należy sięgnąć po preparaty, w które można zaopatrzyć się w aptece. Przyjmują one różną postać – kapsułek, a także tradycyjnych tabletek oraz takich do rozpuszczania w wodzie.