Kategorie
Bez kategorii

Sprawdzone sposoby na kłopoty z koncentracją!

Jeśli jesteśmy skoncentrowani na wykonywanym zadaniu, realizujemy je szybciej oraz dokładniej. Dzięki temu efekty naszej pracy mogą zostać bardziej docenione. Jednak nieco gorzej wygląda ta sytuacja, gdy czujemy ciągłe rozproszenie i dekoncentrację, a brak skupienia towarzyszy nam na każdym kroku. W takiej sytuacji nasze działania wykonujemy dłużej, a ich jakość niekiedy jest zdecydowanie niższa. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest wdrożenie w praktyce kilku sprawdzonych rozwiązań, które zmienią nasze życie na lepsze.

Jakie mogą być przyczyny problemów z koncentracją?

Czynniki wywołujące problemy z koncentracją mogą mieć różnorakie podłoże. Bardzo często przyczyną staje się życie w stresie, zapracowanie, nadmiar pracy, przytłoczenie ilością obowiązków i wynikające z tego zmęczenie i osłabienie organizmu oraz napięcie psychiczne. Duże znaczenie w tym kontekście mają również czynniki zewnętrzne, które nas rozpraszają – dla jednych może być to dźwięk rozmowy, muzyka, czy też przejeżdżający na ulicy samochód. Jeszcze inni dekoncentrują się, ponieważ zmuszają ich do tego dobrodziejstwa XXI wieku. Co kilka chwil sprawdzają więc media społecznościowe, strony internetowe, pocztę elektroniczną, czy też wiadomości na telefonie komórkowym. Brak skupienia może wynikać także ze stanu zdrowia jaki się posiada – jeśli organizm jest odwodniony oraz są w nim niedobory witamin i składników mineralnych, na pewno nie będzie on poprawnie działał. Jako inne przyczyny uznaje się także: zły stan zdrowia, uwarunkowania genetyczne, niesprzyjające warunki pracy, nieprawidłowa organizacja pracy oraz zbyt mała aktywność fizyczna.

Jakie są najczęstsze objawy słabnącej koncentracji?

O kłopotach z koncentracją świadczy wiele objawów. Jednym z nich jest chociażby bardziej spowolnione działanie – to, co kiedyś zajmowało nam kilka chwil, teraz trwa wiele godzin. Drugi symptom to na przykład brak cierpliwości i porzucanie zadań jeszcze przed ich zakończeniem. Osoby, które nie potrafią się skupić bardzo często odfruwają daleko myślami i bujają w obłokach, są wręcz nieobecne. Do objawów takiego schorzenia należą także problemy z właściwą organizacją pracy. Ponadto występują również kłopoty z zapamiętywaniem informacji, pojawiają się zaniki pamięci oraz częste pomyłki przy wykonywanych czynnościach.

Jak radzić sobie z kłopotami z koncentracją?

Jednym ze sposobów jest zrewidowanie swojej dotychczasowej diety. Należy spożywać większą ilość warzyw i owoców, bazować na nisko przetworzonych produktach i jeść w regularnych odstępach czasowych. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli obniżenie koncentracji wynika ze zmęczenia, należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość snu. Gdy zachodzi taka potrzeba, także w ciągu dnia można skusić się na kilkuminutową drzemkę, która pozwoli się zregenerować. Ponadto warto postawić na regularną aktywność fizyczną i częste przebywanie na świeżym powietrzu. Już nawet półgodzinny spacer, bieg lub przejażdżka na rowerze może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i funkcje poznawcze. Istotną zmianą może być również zmiana swojego sposobu pracy, być może cenne okazałoby się lepsze organizowanie i planowanie wszystkich działań. Dużą wartość mają także systematyczne ćwiczenia naszego mózgu. W tym celu można chociażby czytać książki, czy też rozwiązywać różne krzyżówki i łamigłówki logiczne.

Podsumowanie

Problemy z koncentracją występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku tej pierwszej grupy utrudniają realizację obowiązków domowych i zawodowych, natomiast w przypadku dzieci i młodzieży są dużą przeszkodą w nauce oraz rozwijaniu własnych zainteresowań. Dobrą wiadomością jest jednak to, że można poradzić sobie z tymi kłopotami – wystarczy skorzystać z którejś z zaprezentowanych powyżej metod. Wyjątkową skutecznością może okazać się także jednoczesne wdrożenie kilku pomysłów. Wtedy będzie można raz na zawsze zapomnieć o kłopotach z koncentracją, a podejmowane przez nas działania zaczną przynosić o wiele lepsze skutki.

Kategorie
Bez kategorii

Rola magnezu w organizmie człowieka

Do właściwego funkcjonowania naszego organizmu niezbędna jest odpowiednia ilość witamin i składników odżywczych. Wśród nich duże znaczenie ma chociażby magnez. Odpowiada on za właściwy przebieg wielu procesów, a jego długotrwałe niedobory mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się temu składnikowi i dowiedzieć się, w jakich produktach znajduje się najwięcej magnezu.

Magnez – dlaczego jest dla nas tak ważny?

Rola magnezu w organizmie człowieka jest niebagatelna. Można o tym przekonać się po zapoznaniu się z efektami zdrowotnymi, jakie wynikają z odpowiedniego poziomu magnezu. Rozpocząć należy od tego, że magnez dodaje nam energii do działania, a także poprawia działanie mózgu, przez co polepsza się nasza koncentracja i zdolność nauki. Dzięki magnezowi poprawia się działanie układu trawiennego i nerwowego, jak również uregulowane zostaje napięcie mięśniowe. Gdy poziom magnezu w organizmie jest zgodny z zaleceniami stajemy się spokojniejsi, zmniejsza się ryzyko wystąpienia cukrzycy, układ odpornościowy zostaje wzmocniony, a bóle miesiączkowe zostają złagodzone.

Co potęguje występowanie niedoborów magnezu?

Bardzo często kłopoty z brakiem odpowiedniej ilości magnezu w organizmie związane są z nieodpowiednią dietą oraz nadmiernym spożywaniem kawy i herbaty. Tego rodzaju problemy są częste także w przypadku osób, które zbyt często sięgają po napoje alkoholowe. Duży wpływ na wystąpienie niedoborów magnezu może mieć także spożywanie niektórych leków – uspokajających, przeczyszczających oraz tabletek antykoncepcyjnych. Kłopoty z niedoborem magnezu mogą wystąpić u nas także wtedy, gdy przez długi czas stosujemy dietę odchudzającą złożoną z ograniczonego kręgu produktów spożywczych. Mogą do tego przyczyniać się także niektóre choroby. Z tego punktu widzenia największe znaczenie mają choroby nerek i jelit oraz alergie pokarmowe oraz związane z nimi wymioty oraz biegunki.

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Niedobory magnezu mogą przejawiać się na różny sposób. Najczęściej świadczą o tym objawy takie jak: bolesne skurcze nóg, drgania powiek, mrowienie w kończynach, odrętwienie rąk i nóg, próchnica zębów, kłopoty z koncentracją, obniżenie funkcji poznawczych, rozdrażnienie, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia depresyjne, zawroty i bóle głowy oraz zaburzenia snu. Są jednak osoby, które są najbardziej narażone na problemy związane z niedoborami magnezu. Do tej grupy należą: kobiety w ciąży, panie w okresie menopauzy, osoby pracujące umysłowo, uczniowie i studenci, a także osoby narażone na duży stres.

Magnez – jak zwiększyć jego ilość w diecie?

Jednak niedobory magnezu można skutecznie usunąć dzięki wprowadzeniu odpowiednich zmian w swojej dotychczasowej diecie. W tym celu niezbędne jest zwrócenie uwagi na kilka produktów spożywczych, które zawierają w sobie dużą ilość tego składnika. Są to na przykład: pestki dyni, kakao, orzechy brazylijskie, migdały, kasza gryczana, soja, gorzka czekolada, orzechy laskowe, płatki owsiane, ciecierzyca, szczaw, orzechy włoskie oraz szpinak.

Podsumowanie

Oczywiście najwięcej zalet przynosi przyjmowanie magnezu w naturalnej formie, a więc wraz ze spożywanymi produktami. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy należy sięgnąć po preparaty, w które można zaopatrzyć się w aptece. Przyjmują one różną postać – kapsułek, a także tradycyjnych tabletek oraz takich do rozpuszczania w wodzie.